Diocese of Odessa-Simferopol

DIOCESE OF ODESSA-SIMFEROPOL (founded 04.05.2002)

(3 bishops, seven deaneries, 5 regions, area 138,000 sq km, 40 parishes)

 

Kherson region:  Deanery of Kherson
Kirovohrad region: Deanery of Kirovograd
Mykolaiv region: Deanery of Mykolayiv
Odessa region: Deaneries of Odessa, Belgorod-Dniester, Balta
Crimean region: Deanery of Crimea

Web page: http://www.rkc.odessa.ua

 

ORDINARY BISHOP:

 

Bishop Stanislav Shyrokoradiuk OFM

Born 23.06.1956 in Kornachivtsi (Khmelnytsky region), 1981 secretly joined the Order of Bernadine, ordained a priest 06.03.1984 in Riga, parish priest of Polonne and Slavuta (Khmelnitsky region). 26.11.1994 Zhytomyr assistant bishop, 06.01.1995 cosecrated in Rome by John Paul II, 10.05.1996 head of Caritas-Spes, 25.11.1998 Auxiliary Bishop of diocese Kyiv-Zhytomyr. 24.07.2012 apostolic administrator of diocese Lutsk (sede vacante ad nutum Sanctae Sedis - at the disposition of the Holy See). 12.04.2014 p. Ordinary bishop of the diocese of Kharkiv-Zaporizhia. 29.05.2014 solemn ingress to cathedral in Kharkov.

On February 2, 2019, Pope Francis appointed Bishop Stanislav Shirokoradiuk as coadjutor bishop of the Odessa-Simferopol diocese. 25.02.2020 - ingres to the cathedral of the Odessa-Simferopol diocese.

Patron Saint`s Day - May 8

 

st. Kateryninska, 33, Odesa, 65045

e-mail: curia.odessa@gmail.com

tеl./fax (+380-48) 728 64 83; (+380-48) 728 10 72

 

 

AUXILIARY BISHOP:

 

Bishop Jacek PYL OMI

Born 08.17.1962 in Garwolin (Poland). 1988 ordained a priest, 1997-2006 Superior of Delegature congregation OMI in Ukraine, 2006-2012 Superior Northern District of the Delegature OMI and the parish pastor in Chernihiv, Schors and Pryluki , 09.2012-11.2012 pastor of St. Michael the Archangel parish in Tivriv Vinnytsia region, 23.11.2012 auxiliary bishop of the diocese of Odessa-Simferopol, 01.05.2013 consecrated in Cathedral of Odessa.

Patron saint -

st. Lebedev 55, 95053 Simferopol Crimea

Tel. mob. +380 504196512

e-mail: jpyl@go2.pl

 

BISHOP EMERITUS:

Bishop Bronislaw BERNADSKY

Born 30.09.1944 in Murafa (Vinnytsia region). Ordained priest 28.05.1972 in Riga, 1995 Vicar General of Kamenetz- Podilskyi diocese, 04.05.2002 Ordinary Bishop diocese of Odessa-Simferopol, 04.07.2002 consecrated in Kamenetz- Podilskyi by Cardinal Marian Jaworski.

Patron saint - September 1

st. Catherynynska, 33, Odessa, 65045 Crimea

tel. / fax (+ 380-48) 728 64 83; (+ 380-48) 728 10 72

e-mail: curia.odessa@gmail.com