Ministranci

Ministrant (łac. „ministrare”) oznacza „służyć", „pomagać". Tak więc ministrant –to sługa. Ministranci służą Bogu, gdy czynią wszystko, aby liturgia była piękna. Słowo „ministrant” szczególnie się odnosi do osoby posługującej się w liturgii, najczęściej w czasie sprawowania Eucharystii, a także nabożeństw pozaliturgicznych.

Zazwyczaj ministrantami, po należytym przygotowaniu są chłopcy i młodzieńcy, ale w wielu krajach za zgodą miejscowych biskupów tę posługę mogą wykonywać i dziewczyny.

Ministrant:

- jest pomocnikiem dla księdza podczas Mszy świętej i innych obrzędów liturgicznych, zgodnie z zaleceniami Kościoła. Dokładnie mówiąc, ministrant pomaga kapłanowi podczas przygotowania darów na ołtarzu, a także po zakończeniu liturgii, jest tym, który niesie znaki. On niesie pewne określone przedmioty, które są niezbędne do sprawowania liturgii. Te przedmioty dla liturgii mają szczególne znaczenie, są ukierunkowane na to, aby coś pokazać wiernym i wskazać na inną niewidzialną rzeczywistość;

- sam musi być znakiem, bo przez swoje służenie pokazuje, że każda liturgia nie jest tylko sprawą kapłanów, ale udział w niej powinna brać cała Parafia;

- służąc pokazuje, że uczestnictwo we Mszy świętej – to znaczy nie tylko słuchać i przyglądać się, ale brać aktywny udział w tym, co się dzieje.

Ministrantami mogą być chłopcy, którzy już przystępują do Komunii świętej.

W miarę pogłębienia swojego życia chrześcijańskiego i wchodzenia w Liturgię świętą chłopców stopniowo wprowadza się w służbę i obowiązki ministranta. Dlatego jest przewidziana odpowiednia formacja dla ministrantów, która składa się z następujących stopni:

- kandydat na ministranta;

- ministrant słowa Bożego;

- ministrant ołtarza;

- ministrant światła;

- lektor.

Na każdym stopniu jest grupa ministrantów, która jest na odpowiednim poziomie formacji. Dla każdej grupy przeznaczony odpowiedzialny animator. Animatorem jest starszy ministrant, który już osiągnął stopień lektora i ma odpowiednie doświadczenie w służbie przy ołtarzu.

XVII Archidiecezjalny Dzień Ministranta i Służby Liturgicznej.

: 367 2026-06-05 19:18:23

4 czerwca 2026 roku w Wyższym Seminarium Duchownym św. Józefa we Lwowie-Brzuchowiczach odbył się XVII Archidiecezjalny Dzień Ministranta i Służby Liturgicznej. Na spotkanie przybyło około 300 przedstawicieli służby ołtarza z parafii Archidiecezji Lwowskiej. Mszy Świętej przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki razem z biskupem pomocniczym Leonem Małym oraz kapłanami Archidiecezji Lwowskiej przybyłymi na kongregację duchowieństwa.


XVII Archidiecezjalny Dzień Ministranta i Służby Liturgicznej.

: 0 2026-06-05 19:18:23

4 czerwca 2026 roku w Wyższym Seminarium Duchownym św. Józefa we Lwowie-Brzuchowiczach odbył się XVII Archidiecezjalny Dzień Ministranta i Służby Liturgicznej. Na spotkanie przybyło około 300 przedstawicieli służby ołtarza z parafii Archidiecezji Lwowskiej. Mszy Świętej przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki razem z biskupem pomocniczym Leonem Małym oraz kapłanami Archidiecezji Lwowskiej przybyłymi na kongregację duchowieństwa.


Zimowe rekolekcje dla ministrantów w Seminarium Duchownym we Lwowie-Brzuchowicach.

: 789 2026-01-04 19:50:18

Wyższe Seminarium Duchowne w Brzuchowiczach co roku organizuje zimowe rekolekcje dla ministrantów. W tym roku tematem rekolekcji było wezwanie: „Serce Jezusa źródłem życia i świętości”.













Letni wypoczynek ministrantów z Łanowic

: 2197 2020-07-30 12:00:02

Spotkanie ministrantów Archidiecezji

: 9058 2016-01-06 12:37:37