Новини

Назад

Відродження костелу Св. Трійці в Соколівці розпочато!

: 683 2018-02-07 18:59:13

Реставраційні роботи із заміни напівзруйнованого шатрового даху вежі-дзвіниці оборонного костелу Св. Трійці в с. Соколівка Жидачівського району Львівської області розпочалися 15 листопада 2017 р. Це історичний день, бо після пожежі, що тривала майже добу з 7 по 8 березня 1944 р., унікальний сакральний об’єкт пустував, північну двоповерхову добудову пресвітерія використовували для зберігання міндобрив, а на прикостельній території до 1990-х рр. діяла колгоспна машинно-тракторна станція.

Погодні умови внесли свої корективи у плани. Роботи було завершено на початку 2018 р. Бригада кваліфікованих будівельників замінила прогнилу дерев’яну конструкцію даху на нову, дещо нижчу за пропорціями, демонтувала фрагменти заіржавілої бляхи й перекрила дах металочерепицею. Також був відреставрований металевий кований хрест, імовірно XVIII ст., що пережив радянський час. Реставраційні роботи профінансували Його Ексцеленція Архієпископ Митрополит Львівський Мечислав Мокщицький, Львівська Архідієцезія РКЦ в Україні та Caritas Spes Lviv Archdiocese.

Детальні історичні описи підтверджують, що костел у Соколівці (до середини XVI ст. Сеняві) був збудований в останньому десятилітті XVI ст. 1611 р. костел освятив архієпископ Ян Замойський. Римо-католицька парафія в Соколівці згадується ще 1593 р., хоча формально була закладена 2 березня 1594 р. на основі акту доньок Олександра Сенявського ─ Анни Стадніцької та Софії Олесніцької. Спершу парафія в Соколівці входила до складу Рогатинського деканату, а після його ліквідації 1787 р. і до ХХ ст. ─ Свірзького деканату.

Першим настоятелем Соколівки був о. Міхал Монторс (Мантож) із Бжози. У протоколі візитації за 1761 р. згадується, що костел у Соколівці був присвячений Св. Трійці й перебував під патронатом Св. Станіслава, Св. Анни та Св. Софії. З протоколів візитацій довідуємось про багате внутрішнє оздоблення костелу, вівтарів (спершу чотирьох, згодом трьох), велику кількість церковного начиння, виробів зі срібла та літургійних тканин. Наприкінці XVIII ─ на початку XIX ст. внутрішні розписи костелу виконав Кацпер Вільжинський. У Францисканській метриці за 1820 р. записано, що костелу в Соколівці належало 56 морґів (бл. 32 га) землі. Відсутня інформація про костел у Соколівці від другої половини XIX ─ до початку XX ст. Останнім настоятелем Соколівки був о. Ян Ясінський.

Костел у Соколівці був оточений кам’яно-цегляним муром з отворами для бійниць (зі сторони внутрішнього двору мали ніші) і двома входами: головним з південно-східного боку ─ двоповерхова прямокутна в плані вежа з в’їзною брамою (збереглася частково) і бічним ─ хвірткою у північному мурі (знищена). По кутах оборонних мурів були чотири гранчасті вежі, до сьогодні частково збереглися дві: південно-західна та північно-східна.

Подібних оборонних комплексів на теренах Західної України вкрай мало, тим більше із частково збереженою оборонною системою. У споруді костелу виразно не простежуються єдині стилістичні риси, проте добре помітні характерні елементи середньовічної архітектури: лучкові вікна, контрфорси, нервюрне склепіння (збереглося фрагментарно). Недаремно реставраційні роботи розпочали із заміни шатрового даху вежі-дзвіниці, адже такі вежі є нетипові для архітектури костелів Західної України періоду середньовіччя.

За спогадами настоятеля греко-католицької церкви Св. Миколая в Соколівці о. Дмитра Кондора, можемо припустити, що дах костелу завалився приблизно в 1999 ─ 2000 рр. Через обвал двосхилого даху та циліндричного склепіння нави суттєво постраждали стіни костелу та склепіння пресвітерія, що заледве тримається. Сподіваємося, що незабаром основний простір костелу буде перекритий новим дахом.

З 2015 р. Громадська організація “КонтрФорс” (Facebook: ГО “КонтрФорс” https://www.facebook.com/NGO.ContrForce/) опікується оборонним комплексом костелу Св. Трійці в с. Соколівка.

З метою порятунку і популяризації об’єкту були організовані три Святі Меси у переддень свята Пресвятої Трійці (Детальніше про І Святу Месу: 

http://rkc.lviv.ua/news_view-Z_nadiyeyu_na_vidrodzhennya_kostelu_Sv__Trijci_v_Sokolivci-ua

Детальніше про ІІ Святу Месу: 

http://rkc.lviv.ua/news_view-Oboronnuj_kostel_Sv__Trijci_v_Senyavi_Sokolivci_volonterska_iniciatuva-ua

Детальніше про ІІІ Святу Месу: 

http://rkc.lviv.ua/news_view-Rudma_kruchut_kostel_Svyatoi_Trijci_v_s__Sokolivka-ua

дві акції з прибирання й впорядкування прикостельної території та два мистецьких пленери.

19 травня 2018 р. відбудеться ІІІ Акція з прибирання й впорядкування території оборонного костелу Св. Трійці в с. Соколівка. Приєднуйтесь, адже лише разом ми здатні змінити реальність!

Анна Коржева

Фото: Анна Коржева та Галина ОстапчукНазад