Новини

Назад

Відновлення Санктуарію Янівської Пресвятої Діви Марії

: 29526 2017-04-25 13:03:17

31 травня 2017 р. о 19.00 год. відбудеться реактивація Санктуарію Янівської Пресвятої Діви Марії, яку звершить Архієпископ Мечислав Мокшицький Львівський Митрополит. 

Історія та послання образу Янівської Пресвятої Діви Марії.

Про що говорить образ?

Найціннішим скарбом янівської святині є чудотворний образ Матері Божої Янівської. Причина незвичайності цього місця криється у силі і таємниці образу, без якого цей костел був би лише звичайним парафіяльним храмом. Протягом віків митці зображували Пресвяту Діву Марію у різний спосіб, намагаючись через символи, жести чи кольори розповісти про привілеї, якими обдарувала Її Пресвята Трійця. Сформувалися т.з. іконографічні типи - тобто способи пластичного представлення віри. Образ Матері Божої Янівської, прототипом якого є образ Спасіння римського народу (Salus Populi Romani) з базиліки Матері Божої Більшої в Римі, намальований у І пол. XVII с., невідомим автором. Римське походження образу підтверджує стиль іконопису: артистична краса образу і духовна глибина облич Марії і Дитяти.

Марія, будучи центральною постаттю образу, представлена фронтально до глядача. Її права рука піднята до висоти грудей, вказує на Ісуса, який є «Дорогою, Правдою і Життям», а лівою рукою тримає Дитятко Ісус. Марія одягнена у червону сукню, а темно-синій плащ із золотою ламівкою покриває Її голову. На правому плечі видніється золота зірка. Важливу роль у представленні постатей відіграє світлотінь. Обличчя Марії неначе освітлене з лівої верхньої сторони, що підкреслює Її маєстатичність і достойність. Проникливий і водночас лагідний погляд Марії сокрушає серця грішників, підіймає пригноблених, зцілює хворих душею і тілом, зміцнює слабких, додає мужності у боротьбі за Царство Небесне.

Дитятко Ісус повернене обличчям до Матері. Погляд, наповнений смутком і задумою, спрямований в сторону. Праву руку Ісус тримає у жесті благословення, а лівою легко торкається долоні Матері. Одягнений у світло-бежеву туніку із золотою ламівкою навколо шиї та поясом на тілі. Червоний плащ покриває коліна і частково стопи Ісуса.

Голови Пресвятої Матері та Ісуса оточені німбами, витисненими на золотому тлі образу.

Історія чудотворного образу і набожності

У архівних документах збереглися відомості про книгу «Сумарій чудотворного образу Матері Божої Янівської», написані тогочасним настоятелем парафії у 1681 р. У «Сумарії» описуються обставини знайдення та жертвування образу янівській святині.

У вересні 1655 р. неподалік м.Городка, Львівської області, відбулася битва військ гетьманів С.Потоцького і Б.Хмельницького. Війська Польської Корони здобули козацький табір, в якому був віднайдений образ Матері Божої з Дитятком, що зберігався в козацькому таборі як трофей. Польський воїн забрав образ собі, а повернувшись через декілька років у ці краї, подарував кс. Якову Хшенстовському, вікарію з Городка, а невдовзі – янівському настоятелю. Кс. Яків Хшенстовський, сподобавши і полюбивши образ, подарував його на вічні часи янівському костелу. У 1664 р. була заведена книга, в яку віряни ретельно занотовували свідчення про чуда та ласки, якими їх так щедро обдаровувала Мати Божа Янівська. Першим чудом вважається врятування життя польського воїна на полі битви у 1655 р. Від цього часу образ був вшанований як чудотворний і оточений живим культом вірян. До ніг Янівської Богородиці люди, як подяку і на знак одержаних ласк, складали численні дари, т.з. вота: коштовності, коралі чи просто молитовні зітхання.

Марійна набожність в Янові стала надзвичайно сильною і вже у 1769 р. чудотворний образ був оздоблений позолоченими срібними коронами, сукнями і берлом, подарованими родом Потоцьких.

29 травня 1774 р. одночасно із консекрацією костелу, головний вівтар, в якому містився образ Матері Божої Янівської, був наділений особливими привілеями. Документи вказують, що янівський костел одночасно був марійним санктуарієм: місцем особливої пошани Матері Божої.

У 1945 р. тогочасний настоятель парафії із більшістю парафіян, втікаючи від переслідувань радянської влади, вивіз образ до Проховіци (Польща). 

10 серпня 2014 р. архієпископ митрополит львівський Мечислав Мокшицький рекоронував копію чудотворного образу Матері Божої Янівської. Тоді ж була наново заведена «Книга молитовних намірів і ласк». Цікавим є факт, що незважаючи на те, що у Проховіцах знаходиться оригінал образу, набожності до Матері Божої Янівської там не має. Тому що Янівська Богородиця обрала собі місце у Янові, а саме у римо-католицькому храмі. Сьогодні перед нею схиляються у молитві люди обтяжені турботами, скорботами, засмучені духовною чи тілесною слабкістю. І вже упродовж чотирьох віків Мати Божа Янівська огортає Материнським плащем своїх вірних дітей.

Текст о. Адам ЛіттвітцНазад