Новини

Назад

У Садгорі встановили унікальну шопку: подібної їй немає на Буковині

: 153 2020-01-26 00:21:53

У Чернівцях в Садгорі щороку встановлюють дві унікальні шопки, подібних яким немає ніде у місті. У час різдвяних свят люди із Чернівців приїжджають до римо-католицького костелу святого Архангела Михаїла у Садгорі подивитися на дві оригінальні шопки, подібні яким можна побачити хіба що десь за кордоном, пише molbuk.ua

На подвір’ї храму, одразу біля входу, стоїть велика шопка, де фігури зроблені з манекенів – у людський зріст. Ввечері і вночі шопка гарно освічується. Часто авто зупиняються і та люди виходять робити фото. Але справжня диво-шопка – у самому костелі. Подивитися на неї вартує того, аби відвідати Садгору.

Отець Кшиштоф Сапальські, настоятель садгірського костелу, цю шопку робить сам, витрачає на це два дні. Шопка займає цілий кут в костелі. І вона – це цілий механізм, варто лише ввімкнути і тут все оживає: потяги їдуть, пташка співає, млин працює, а колиска з Ісусиком гойдається та лунає колядка, біля шопки навіть дитячі іграшки починають танцювати.

"В цій шопці закладена проста ідея: поєднати сучасне та минуле, - каже отець Кшиштоф. – Тобто час, в якому народився Ісус і час, в якому зараз живемо ми. В цій панорамі ми бачимо традиційних героїв шопки: новонароджений Христос, його батьки, пастухи та царі, які йдуть йому вклонитися. А в іншій частині – вирує життя: їдуть авто і потяги, пливе корабель, стоїть храм, працює млин, по дорозі йдуть люди… Христос знову приходить у світ, у цей сучасний світ, який вже не такий, як більше дві тисячі років тому. За цей час люди багато чого видумали – потяги, авто, придумали різні механізми… І поклонитися новонародженому Христу у цій шопці йдуть і царі, і гуцул, і спортсмен, і молода дівчина…".

Священик розповідає, що у Польщі, замовляв фігурку Святого Франциска з Асижу, яка є у цій шопці. Адже саме Святий Франциск зробив першу шопку, аби таким чином чином наблизити людей до Бога і допомогти їм краще пережити Різдво. Отець Кшиштоф Сапальські – поляк який працює у Чернівцях з 2001 року і каже, що поки що не хоче звідси нікуди переїжджати. Садгірський костел був збудований більше 200 років тому, за часів Союзу у ньому був склад, храм був понищений…

Парафіяни розповідають, те, що зроблено зараз – заслуга саме отця Кшиштофа. Садгірський костел набув просто європейського вигляду: відреставрований, з опаленням, храм, 3-поверховий парафіяльний будинок, де в тому числі є і парафіяльний дитячий садок, яким займаються сестри-монахині, тут і школярі приходять на групу продовженого дня…Коли надходить Різдво, настоятель садгірського костелу всю душу вкладає у шопку, робить її сам.

 "Дуже мені подобається це робити, - каже отець Кшиштоф. - Все роблю сам, парафіяни хіба інколи можуть допомогти. Вони вже знають, що шопка – це моє, тому не втручаються. Багато елементів в шопці – два млини, костел, привіз із Польщі. Коли ще перед Україною працював у рідній Польщі, я там також робив таку шопку – навіть ще більшу, там все рухалося, і там було так запрограмовано, що фігурки по черзі йшли вклонятися Христу. Думаю, з часом щось таке зробимо і у Садгорі. Бо наша шопка в такому вигляді як зараз – десь 5 років, кожного року щось додається. Фігури потрохи збиралися, люди доносили. Цього року додалися колії з потягами та машини. Такі рухомі шопки дуже популярні в Італії. Я коли був там, ходив навіть на спеціальний базар із шопками, але там фігурки дуже дорогі, одна може вартувати до 300 євро".

Цікаво, що у цій шопці у Садгірському костелі минуле і сучасне пов’язано не лише у часі. Основа шопки – фігури Марії, Йосипа, царів та пастухів, мають вже майже 100 років. Ці фігури колись давно були у шопці в костелі, і коли храм у 1950-х роках зачинили, люди зберігали фігури вдома. Священик каже, спеціально їх не реставрує.

Ще одна деталь, яка кидається у вічі у шопці – це багато ялинок. Але одразу не помітно, що вони не зрубані, а посаджені у горщиках.

"Цього року замовив у Давиденах у Сторожинецькому районі дошки для основи шопки та ялинки, - розповідає священик. – Ялинок тут зо 20, я висадив їх у горщики, щоб наступного року знову прикрасити шопку, а потім пересаджу їх десь біля костелу. На те, щоб зробити основу шопки йде один день. Ще один день йде на те, щоб розкласти фігурки".

Приїхати і подивитися на шопку у Садгорі можна протягом дня. Якщо костел зачинений, то поруч у парафіяльному будинку завжди хтось є: треба подзвонити у двері і вам відчинять костел. Можна написати священику на його сторінку у Фейсбуці: Krzysztof Sapalski.

Щонеділі у костелі Святого Архангела Михаїла у Садгорі є служба о 10.30. Ворота на подвір’я не зачиняються ні вдень, ні вночі. Влітку тут на подвір’ї стоїть гарна велика альтанка, де парафіяни можуть відпочивати. А взимку у ній розміщується шопка, її видно ще з вулиці. Колись вона була всередині у костелі. А вже багато років – на подвір’ї.

"Спочатку було три манекени, - каже отець, -а тепер у шопці – Свята родина, царі, пастухи і ціла українська сім’я в національному вбранні. Тобто, це Різдво в українській родині. Манекени ми купували на Калинівському ринку. А одяг люди приносили з дому. Ввечері шопка вся світиться, підсвічується колиска з Дитятком. Ми спеціально не зачиняємо ворота, хай люди заходять і дивляться, бо для кого ми тоді це робимо, якщо будемо зачиняти".

Отець Кшиштоф каже, що приходячи до шопки, люди хоч на хвилину зупиняться і подумають про те, чим для них є Різдво.

Автор: Наталія Фещук
Фото автора
Джерело: molbuk.ua

Довідка:
Костелу Святого Архангела Михаїла у 2020 році виповниться 205 років. Він був збудований у 1815 році. Землевласник Садаґури Теодор Мустаца надав безкоштовно земельну. Наприкінці 1950-х років храм у Садгорі зачинили, у ньому розташувався продуктовий склад, тут був пункт прийому склотари. Костел повернули громаді у 1991 році. У 2018 році садгірський костел було проголошено Санктуарієм Матері Божої Фатімської.Назад