Новини

Назад

Турбота католиків і реформатів про довкілля басейну ріки Тиси

: 1819 2016-03-23 17:26:35


Голова Комісії у справах екології та туризму Конференції Римсько-Католицьких Єпископів України Єпископ Мукачівський Антал Майнек і Директор Інституту еколого-релігійних студій Ужгородського Національного Університету доцент Олександр Бокотей, котрий займається природоохоронними програмами РКЦ в Україні та в Мукачівській греко-католицькій єпархії sui juris, взяли участь у Міжнародній екологічній конференції, яка 18-19 березня відбулася в ратуші містечка Кішкунфеледьгаза (Kiskunfélegyháza), що у південно-східній Угорщині.

Представники Угорщини, Румунії, Сербії, Словаччини й України обговорили стан захисту довкілля Карпат, зокрема в басейні ріки Тиси. Єпископ Антал Майнек привернув увагу присутніх до Енцикліки Папи Франциска «Laudato sì» – «Славен будь», а доцент доцент Олександр Бокотей розповів про загрози довкіллю Закарпаття і про різноманітні природоохоронні заходи в церковному середовищі Це спільні Звернення римо-католицького єпископа Антала Майнека і греко-католицького Мілана Шашіка щодо рубок ялинок, проти браконьєрської торгівлі первоцвітами, про т. зв. «Пасхальні вогнища», коли біля храмів палять автомобільні шини. Духовенство різних Церков і віросповідувань беруть участь в міжнародних екуменічних екологічних конференціях в Ужгороді. Для священиків організовані екологічні семінари і тренінги. Під час конференції в Кішкунфеледьгаза була представлена видана в Ужгороді християнська екологічна література, яку до речі можна безплатно отримати в Львівській Митрополичій Курії.
Організатором Міжнародних конференцій в Кішкунфеледьгаза є місцевий римо-католик Йозеф Келемен, інженер і економіст за фахом, котрий багато років тому серйозно перейнявся проблемами захисту довкілля Середнього Потисся. «Папа Римський, миряни, прості люди – всі вони на одному кораблі по відношенню до екології і до стану землі – сказав у нашій розмові. - Папа може легше впливати на простих людей, на вірників, а йому треба би знайти той шлях, щоб він гарно вплинути на можновладців».
Модератором конференції був професор біології та екології Дебреценського університету в Угорщині Золтан Варга. «Я із задоволенням приїхав сюди, бо в такому малому містечку є людина, котра так віддана справі захисту довкілля - зазначив вчений. - Досвід попередніх зустрічей у Кішкунфеледьгаза показує, що в такому малому містечку можна досягнути трохи більше результатів, ніж у великих містах. Із задоволенням підтримую ініціативу римо-католика Йозефа Келемена. Я реформат. Я прочитав Енцикліку папи Франциска і пропоную, щоби її читали всі люди. Не тільки прочитали, а сприйняли, щоби це відклалося в їх душі, аби можна було щось зробити для справи».
Після завершення робочих засідань Єпископ Антал Майнек сказав: «Дуже гарна конференція була тут у Кішкунфеледьгаза в Угорщині. Про екологію не тільки в Угорщині, а й всього Карпатського регіону. Це міжнародне завдання, бо проблема є для всіх нас. Треба нам спільно працювати і думати про майбутнє. Яким буде наше майбутнє, це залежить від нас. Від тих, хто відповідає за політику і за економічний розвиток».

Костянтин ЧавагаНазад