Новини

Назад

Спомин св. Власія єпископа та мученика

: 256 2014-02-03 00:00:00

Сьогодні католицька Церква згадує Власія із Севасти. Єєпископа, мученика, одного з Чотирнадцяти Святих Заступників, вшановується також як священномученик у Православній Церкві.

У церквах в цей день освячуються свічки, і схрещеними свічками священик благословляє горла вірних, щоб вберегти їх від болю, бо св. Власій є покровителем від захворювань горла та кровотеч.

Святий народився в Севасті, а помер там же близько 316 року.

Особистість та життя св. Власія оповиті легендами. Живий культ святого впродовж віків на Сході та Заході, свідчить про історичність його особи та мученицьку смерть. За переданням св. Власій прийшов на світ у Кападоккійській Кесарії (сьогоднішня Туреччина). Спочатку працював лікарем, але відмовився від професії і подався в пустелю, щоб там бути ближче Бога через молитву та умертвіння. Після смерті єпископа Севасти у Вірменії (сьогодні Сівас у Туреччині) місцеве духовенство, а також миряни звернули увагу на особистість св. Власія і вибрали його своїм пастирем. В той час імперією керував Лікиній (306-323), котирй бажав знищити християнство, і розпочинав криваві переслідування. Св. Власій тоді сховався в одній з гірських печер звідки керував своєю паствою. Владі донесли про місце перебування єпископа Власія. Його арештували та ув’язнили. У в’язниці він зцілив сина однієї жінки, якому кістка пробила горло і це загрожувало удушенням. Коли даремними стали вмовляння та погрози до св. Власія перед його несхитністю у вірі, його піддали жорстоким тортурам та вкінці мечем йому відсікли голову.

Народ бачив у св. Власієві покровителя домашніх тварин, вшановував як покровителя від хвороб гопла та кровотеч. Покровителем його вибрали собі чесальники вовни та каменярі. Св. Власій є також покровителем міста Дубровнік у Хорватії.Назад