Новини

Назад

“Сьогодні Господь кличе сина цієї землі, щоб в часі війни та неспокою, поставити його пастирем, котрий несе мир і добро.” Урочистість єпископського рукоположення Едварда Кави OFMConv у Митрополичій Базиліці.

: 6031 2017-06-21 15:02:32

21 червня під час Євхаристії у Митрополичій базиліці Успіння ПДМ, яку очолив Митрополит Львівський архієпископ Мечислав Мокшицький, в єпископи був рукоположений о. Едвард Кава, францисканець, якого Святійший Отець Франциск призначив єпископом-помічником Львівської Архідієцезії 13 травня цього року.

Святкування розпочалося введенням нового єпископа до Митрополичої Базиліки, далі була звершена Свята Меса, під час якої чин єпископського рукоположення звершив Митрополит Львівський архієпископ Мечислав Мокшицький, співсвятителями були Апостольський Нунцій в Україні архієпископ Клаудіо Ґуджеротті, котрий сповістив волю Святішого Отця Франциска про нового єпископа на святкуванні століття Фатімських об`явлень у Крисовичах, та ординарій Харківсько-Запорізької дієцезії архієпископ Станіслав Широкорадюк OFMConv.

На початку церемонії ординарій Луцької дієцезії єпископ Віталій Скомаровський зачитав номінаційну грамоту Святого Престолу – документ, який підтверджує офіційну згоду Святого Отця Франциска на висвячення Едварда Кави на нового єпископа для Римсько-Католицької Церкви в Україні.

Римсько-католицький єпископат України представляли єпископ-помічник Харківсько-Запорізький Ян Собіло, єпископ-ординарій Одесько-Сімферопольський Броніслав Бернацький, єпископ-ординарій Луцький Віталій Скомаровський, єпископ-помічник Одесько-Сімферопольський Яцек Пиль, єпископ-ординарій Мукачівський Антал Майнек, єпископ-ординарій Кам’янець-Подільський Леон Дубравський, єпископ-помічник Кам’янець-Подільський Радослав Змітрович, єпископ-емерит Мар’ян Бучек, єпископ-помічник Львівський Леон Малий. Прибули єпископи УГКЦ на чолі з Верховним Архієпископом Київським і Галицьким Святославом Шевчуком і єпископ-помічник Мукачівської Греко-Католицької Єпархії Ніл Лущак, православне духовенство, гості з України та закордону.

Розділити радість єпископських свячень прибули єпископи УГКЦ і Мукачівської Єпархії ГКЦ

Були присутні представники місцевої та обласної влади, Генеральний Консул Польщі у Львові Рафал Вольський, родина та друзі єпископа Едварда.

На початку гомілії Митрополит Мечислав Мокшицький висловив радість Церкви з призначення нового єпископа:

“Ми з радістю приймаємо це призначення, що вписується в історію, сподіваюся, значним чином, також через факт його оголошення у соту річницю Фатімських Об`явлень, як знак і необхідність покаяння та примирення.”

Митрополит Мечислав Мокшицький закликав єпископа Едварда щоб він, як святий Бідняк з Ассижу відбудував зруйновані відносини між людиною та Богом, щоб підняти тих, котрі впали, і вийти на зустріч блукаючим.

Архієпископ Мокшицький на завершення пропоівді побажав єпископу Едварду бути “у єпископському служінні покірним, тобто завжди правдивим, щоб подобатися Богові. „А Отець, що бачить таємне, віддасть тобі”. - зазначив Митрополит.

Також Митрополит закликав вірних підтримувати єпископа Едварда всілякими способами:

“Важке завдання поставила Церква перед новим єпископом. Я вірю, що в цьому завданні вона не залишає його самого. Тому прошу всіх, щоб ми супроводжували єпископа Едварда у звершенні того завдання. Господь Ісус сказав: „Носіть тягарі один одного”. І ті слова залишаються завданням для нас.”

Після літанії до Всіх Святих розпочалася та частина богослужіння, яка іменується хіротонією, тобто рукоположення. Сенс цього сакрального жесту полягає в тому, що єпископи – носії апостольської місії та влади – накладають долоні обох рук на голову кандидата, який на знак покори стоїть перед вівтарем навколішки. Цим давнім жестом знаменується прийняття когось під свою владу. Те, що хіротонію проводять троє єпископів, означає, що майбутній єпископ потрапляє під владу не якогось одного конкретного єпископа-ординарія, а всієї Церкви, в якій існує колегія єпископів, – спадкоємиці апостольської колегії дванадцятьох.

Церемонія хіротонії розпочалася з того, що єпископ-номінант Едвард Кава став навколішки, а рукоположення розпочали головний консекратор і єпископи-співслужителі. Згодом усі єпископи обох обрядів, які брали участь у богослужінні, повторили цей жест.

Також важливим знаком стало покладання на голову нового єпископа розгорнутого Євангелія. З одного боку, тут можна побачити відлуння попереднього жесту: так новий єпископ віддає себе під повну владу Божу. З іншого, це символізує повну відданість Слову Божому і Благій Звістці. Стоячи перед вівтарем, архієпископ Мечислав Мокшицький покрив розгорнутим Євангелієм голову єпископа-номінанта Едвада Кави. Водночас архієпископ прочитав молитву з проханням Церкви вділити міць Духа Святого новому єпископові й обдарувати його дарами, якими були наділені апостоли – учні й помічники Христа.

Після цього з молитви розпочалася частина богослужіння, пов’язана з помазанням олією (святим хризмом). Його уділив головний консекратор. Цей скакральний жест має сенс «помазання на управління», як це відбувалося ще за старозавітних часів. Після цього вже хіротонізованому й помазаному Едварду Каві були вручені знаки єпископського уряду – Євангеліє, перстень, митра і пасторал. Євангеліє – це Блага Звістка, яку відтепер єпископ Едвард Кава має проголошувати, і в цьому полягатиме його основна місія. У цей момент прозвучали слова: «Прийми Євангеліє – і проголошуй Слово Боже».

Після цього архієпископ зодягнув на руку нового єпископа перстень, знак відданості й вірності нового єпископа Церкві: «Прийми перстень, знак вірності й нерушимості віри». Крім того, новий єпископ отримав спеціальні головні убори – піуску й митру, якими має користуватися під час свого офіційного служіння. Вручення цих знаків супровджували слова: «Прийми піуску і митру, нехай вони стануть тобі вінцем слави». Нарешті, єпископ отримав пасторал – спеціальний єпископський посох, походження якого пов’язують із посохами пастухів, якими ті заганяли овець або навіть утримували їх (саме тому вгорі пасторал загнутий): «Прийми пасторал, знак уряду пасторського і чування над вівчарнею, аби управляв Церквою Божою».

Головний консекратор промовив слова «Мир тобі», і настав момент, який у літургії називається знаком миру. До нововисвяченого єпископа підійшли спочатку троє консекраторів, а згодом усі єпископи, що брали участь у Службі Божій, й обмінялися з ним знаком миру. Особливий сенс цілунку миру від консекраторів полягає в тому, що через цей знак Церква приймає нововисвяченого єпископа в колегію єпископів, яка в єдності зі Святим Отцем виконує на землі місію спасіння душ людських. Так закінчилася частина богослужіння, пов’язана з церемонією свячень, а далі Меса продовжилася як звичайно, з церемонії приношення дарів.

Наприкінці прозвучав гімн прослави «Te Deum». Новий єпископ у супроводі Нунція архієпископа Клаудіо Ґуджеротті та єпископа Станіслава Широкорадюка у процесії пройшов через базиліку, уділяючи своє перше єпископське благословення. Завершилося богослужіння подякою архієпископа Мокшицького Апостолському Нунцієві за участь у хіротонії та постійну опіку над Католицькою Церквою в Україні.

Після Святої Меси до присутніх звернувся Апостольський Нунцій в Україні архієпископ Клаудіо Ґуджеротті.

Нового єпископа РКЦ привітав Глава УГКЦ Блаженніших Святослав Шевчук.

Звертаючись до владики Едварда Кави, Глава УГКЦ наголосив на вагомості єпископського служіння та пригадав слова, які Господь промовив до Мойсея.

«Коли Господь Бог вибирає з-поміж нас свого служителя, свого єпископа, Він наче хоче нам сказати те саме, що колись сказав Мойсеєві біля неопалимої купини: «Тому що голос плачу і крику мого народу дійшов аж до моїх вух, тому я тебе вибрав і покликав».

Дорогий владико, ти є улюбленцем Божим. Сьогодні Він показує наскільки Він любить тебе і полюбив ще перед сотворенням світу», − зазначив Предстоятель УГКЦ.

«Ми приймаємо вас сьогодні до колегії наслідників апостолів, до нашої спільноти католицьких єпископів України з великою радістю, надією і любов’ю… Ми будемо разом з вами. Ми сьогодні супроводжуємо вас молитвою, але ми тільки починаємо це робити і будемо разом з вами пліч-о- пліч крокувати далі разом», − запевнив Блаженніший Святослав.

Подячне слово до присутніх виголосив єпископ Едвард Кава.

На площі перед Катедрою відбувся брифінг єпископа Едварда Кави та архієпископа Мечислава Мокшицького, під час якого єпископи відповіли на питання журналістів.

39-річний єпископ Едвард Кава сьогодні є наймолодшим католицьким єпископом у світі.

Завершилися урочистості святковим прийняттям у Митрополичії Курії.Фото: Андрій Чорний, Костянтин Чавага
Текст: Андрій Чорний, Костянтин Чавага, Католицький Медіа-ЦентрНазад