Новини

Назад

Про сучасність та історію образу Матері Божої Милостивої в Львівській Катедрі (оновлено)

: 636 2014-04-01 00:00:00

Kоронована Іваном Павлом II у 2001 р копія образу Матері Божої Милостивої, що зараз розміщується в головному вівтарі Кафедрального Собору Успіння ПДМ, прикрашена папськими дарами: Золотою Трояндою (Іван Павло II) та вервицею (Бенедикт XVI). Автором оригіналу є львіський художник Юзеф Шольц-Вольфович (1598 р.), а копії - краківський художник проф. Йосиф Никєль. На ньому зображено Матір Божу з Дитятком, яку адорують померлі діти графів Домагалічів. В якості висувної завіси для чудотворного візерунку використано образ Успіння ПДМ авторства італійця Антоніо Тевелліо.

Львівські обітниці – обітниці, які 1 квітня 1656 року, в час шведського потопу, склав король Польщі Ян Казимир на Святій Месі, яку відправив нунцій Пєтро Відоні перед образом Матері Божої Милостивої. Автором львівських обітниць короля Яна Казимира був св. Андірй Боболя. Пам’ятна таблиця з текстом обітниць є в залі лицарів кафедрального собору на Ясній Горі в Ченстохові.

Польща в ті часи була повністю опанована шведами та росіянам. Обітниці мали підхопити до боротьби з окупантами не лише шляхту, але й весь народ. Монарх віддав всю Річ Посполиту під опіку Матері Божої, яку назвав Царицею Польської Корони і обіцяв, що виправить становище селян та міщан, як тільки країна звільниться від окупації. Після обітниць Яна Казимира, від імені сенаторів та шляхти, подібне завірення зачитав коронний підканцлер краківський єпископ Андрій Тшебіцк, а всі присутні повторювали слова його обітниць.

Обіцянки про поліпшення ситуації нижчих соціальних верств не були реалізовані через рішучий спротив шляхти.

Подібно, й в наш час, можна провести паралелі з ситуацією, яка відбувається зараз в Україні, та й зрештою, в інших країнах світу. Перед обличчям різних загроз, можновладці, багато чого і багато кому обіцяють. Навіть Богові. Навіть клянуться на Біблії. Але історія вчить нас, і показує конкретно: як тільки загрози та тривоги минають, так само забуваються всі обіцянки. Це добре показує нам: щоб без справжнього і тривалого закорінення в Богові, в Церкві та її Голові – Христові, немає жодних дійсних плодів. Тому, Церква не перестає повторювати і закликати: щоб в Божій благодаті змінювати своє серце, а не проголошувати слова і декларації.

Текст львівських обітниць

Велика Мати і Діво Божого вочоловічення! Я, Ян Казимир, милістю Твого Сина, Царя царів і Господа мого, і Твоєю милістю, король, приходячи до Твоїх пресвятих ніг, укладаю такий союз: Обираю Тебе сьогодні моєю Покровителькою і Королевою моєї держави. Мене, Королівство Польське, Велике Князівство Литовське, Руське, Прусське, Мазовецьке, Жмудське, Інфландське та Чернігівське, військо обох народів і все суспільство Твоїй особливій опіці та обороні віддаю, Твоєї помочі та милосердя в теперішній скорботі королівства мого проти ворогів смиренно прошу...

А будучи поневолений великими Твоїми добродійствами, змушений я з польським народом до нового та гарячого обов’язку служіння Тобі, обіцяю Тобі, моїм, міністрів, сенаторів, шляхти та суспільства іменем, Синові Твоєму Ісусові Христові, Спасителю нашому, честь і славу по всіх країнах Королівства Польського поширювати, вчинити так, що коли за змилуванням Сина Твого отримаю перемогу над Шведом, то буду старатися, щоб в моїй державі, святкувалася урочисто річниця аж до кінця світу, згадуванням Божої милості та Твоєї, Діво Пречиста!

А визнаючи з великим жалем серця, що через стогони в утисках убогого суспільства орачів, гнобленого вояками, я від мого Бога отримую справедливу кару впродовж семи років в моєму королівстві, яка різними нещастями тяжіє над всім, то зобов’язуюся, що після укладення миру посильно буду старатися з усіма станами Речі Посполитої, щоб від тепер пригноблене суспільство було вільне від усілякої жорстокості, і в тому, Мати Милосердя, Царице і Пані моя, так як Ти мене надихнула вчинити цю посвяту, щоб Ти в Сина Твого випросила мені поміч для здійснення того, що обіцяю.

Варто також згадати що копія ікони Матері Божої Милостивої, авторства львівських митців Лева та Андрія Демянчуків присутня також у Ватикані. Перебуваючи в Римі з візитом «Ad limina», кардинал Мар’ян Яворський вручив 27 вересня 2007 року Папі Бенедикту XVI копію ікони Матері Божої Ласкавої.

 

 

 

Також, 1 квітня 2006 р. у Львівській катедрі в урочистий спосіб було відзначено 350-річницю Львівських обітниць Яна Казимира, на якій був присутній тодішній Президент Польщі Лех Качинський з дружиною Марією. Вони також того дня отримали копію ікони Матері Божої Милостивої.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фото: Часопис "Радість Віри" (2006 р.) Р. Гураль, Л. Літвінюк, о. Марян СковираНазад