Новини

Назад

Підписано декрет про героїчність чеснот кардинала Вишинського

: 587 2017-12-20 17:02:45

Папа Франциск підписав декрет про героїчність чеснот кардинала Стефана Вишинського, повідомляє прес-бюро Апостольського Престолу. Відтепер польському Примасові Тисячоліття офіційно належить титул Слуги Божого. Для беатифікації потрібне чудо за наступництвом кардинала Вишинського. 12 грудня 2017 р. під час звичайної сесії кардинали та єпископи Конгрегації у справах канонізацій висловили позитивну думку про героїчність чеснот кардинала Стефана Вишинського. Тим самим завершилася праця Конгрегації над «Positio super virtutibus».

Тритомне «Positio» було опрацьоване під керівництвом постулатора процесу о.професора Збігнєва Сухецкого, а в листопаді 2016 року кардинад Казімєж Нич подав його до ватиканської конгрегації. Ці матеріали були підставою праці різних комісій у ході беатифікаційного процесу на ватиканському етапі.

Про те, що папське рішення може бути оголошене ще до Різдва, нещодавно говорив кардинал Нич. Митрополит Варшавський нагадав, що беатифікаційний процес Примаса точиться так само, як і кожен інший процес у Римі, і складається з двох частин. Одна частина — це опрацювання «Positio» та підготовка декрету про героїчність чеснот. «Після праці теологів, після старань кардиналів і з цього погляду ми дуже близькі до завершення і я певен, що в цій царині можемо навіть сподіватися якогось подарунка під ялинку», — сказав кардинал Нич.

Він також пояснив, що з моменту, коли Папа проголосить героїчність чеснот, починається опрацювання справи чуда за заступництвом Слуги Божого. «Потрібна молитва, час і спокій», — сказав митрополит Варшавський, додаючи, що як за заступництвом Примаса станеться якесь чудо, тоді «ці дві дороги зійдуться і тоді буде беатифікація».

Бетифікаційний процес Примаса Тисячоліття на дієцезіальному етапі розпочався 20 травня 1983 року і завершився 6 лютого 2001-го. Акти, зібрані в ході процесу (загалом 37 томів) разом із додатками (книжками, статтями його авторства) були переказані до Конгрегації у справах канонізацій.

28 травня 2013 року під час урочистості в базиліці св.Йоана Хрестителя у Щеціні було закрито діжцезіальний процес про можливе зцілення молодої особи за заступництвом Слуги Божого кардинала Вишинського. Документація пішла до Ватикану.

26 квітня 2016 року відбулося засідання Комісії теологів-консульторів під керівництвом промотора віри. Зустріч послужила дискусії над «Positio super virtutibus», тобто про документацію про героїчність чеснот Примаса Польщі.

Тритомну збірку матеріалів подав у листопаді минулого року до Ватикану кардинал Казімєж Нич. Ця документація бере до уваги головні (теологальні) чесноти: віру, надію і любов; кардинальні — розсудливість, справедливість, мужність, поміркованість, а також моральні — чистоту, вбогість, послух і смирення.

Для беатифікації необхідне тільки чудо за заступництвом кардинала Вишинського. Зараз Конгрегація у справах канонізацій зосередилася на ствердженні істинності чуда за заступництвом кандидата на вівтар. Згідно з процедурою, лише по завершенні цього етапу буде визначено дату беатифікації.

Стосовно кардинала Вишинського нині триває ватиканська процедура дослідження можливого чуда за його заступництвом. Якщо буде підтверджено його істинність, насамперед комісією лікарів, а потім комісією кардиналів, тоді Папа вирішуватиме дату беатифікації.


Стефан Вишинський народився 3 серпня 1901 року в місцевості Зузела над Бугом. Після навчання у гімназії у Варшаві та в Ломжі вступив до Духовної семінарії у Влоцлавку, де 3 серпня 1924 року був висвячений на священика. Після чотирьох років навчання в Люблінському католицькому університеті (факультет канонічного права і соціальних наук) здобув докторський ступінь.

У роки ІІ Світової війни як відомий викладач був розшукуваний німцями. Переховувався зокрема у Вроцішеві та у закладі для слабкозорих, який заснувала у Лясках під Варшавою мати Єлизавета Чацька. В період Варшавського повстання о.Вишинський був капеланом групи «Kampinos» Армії Крайової.

1946 року папа Пій ХІІ призначив о.професора Вишинського єпископом, ординарієм Любельським. 22 жовтня 1948 року його призначено архиєпископом Гнєзна і Варшави, а також Примасом Польщі.

У конфронтації з комуністичним режимом, яка дедалі посилювалася, Примас Вишинський вирішив укласти «Порозуміння», яке було підписане 14 лютого 1950 року представниками єпископату і державної влади.

12 січня 1953 року архиєпископ Вишинський став кардиналом. Через вісім місяців, 25 вересня 1953 року, його арештували та інтернували. Він перебував почергово у Ривальді Крулевському поблизу Грудзьондза, у Сточку Вармінському, в Прудніку біля Опоря і в Команьчі у Бещадах.

В останній місяць інтернування написав текст відновлених Шлюбів народу (обітницю), який потім був виголошений на Ясній Горі 26 серпня 1956 року як Ясногурські шлюби народу польського. 26 жовтня 1956 року Примас повернувся до Варшави. У 1957-1965 роках провадив Велику Новенну перед ювілеєм Тисячоліття хрещення Польщі.

У 1960-ті роки брав чинну участь у праці ІІ Ватиканського Собору.

Помер 28 травня 1981 року, в урочистість Вознесіння Господнього. На похорон кардинала у Варшаві (31 травня) прибули десятки тисяч вірних.

Переклад CREDO за: Niedziela, AleteiaНазад