Новини

Назад

Парк біля монастиря у Язловці став заповідним.

: 29 2015-10-15 13:36:40

Статус пам`ятки садово-паркового мистецтва отримав парк із гробницею сестер-непорочниць РКЦ біля їхнього монастиря у селі Язловець на Тернопільщині. Громадські активісти добивалися цього статусу сім років і зрештою його надали рішенням Тернопільської обласної ради № 2013 від 15 жовтня 2015 року.

“Клопотання про оголошення парку у Язловці об`єктом природно-заповідного фонду ми подали до Язловецької сільради та управління охорони навколишнього природного середовища ми подавали ще у 2008 році, – розповідає керівник екологічної ГО “Зелений світ” Олександр Степаненко. – Первісним варіантом назви був “Парк блаженної Марцеліни Даровської”, але в результаті вийшов “Язловецький парк”. Нарешті це пам`ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення”.

Площа парку-парку – 7,52 га. Він розташований одразу біля монастиря Згромадження Сестер Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, заснованого блаженною Марцеліною Даровською у ХІХ ст. Одаче у наші дні пам`ятка не перебуває у власності Згромадження. З усієї вказаної площі 0,7 га належить Язловецькій сільраді, 6,82 га – Язловецькому обласному протитуберкульозному санаторію. Відповідно до рішення обласної ради, сільрада та санаторій повинні “використовувати їх за цільовим призначенням з дотриманням режиму охорони та збереження заповідних територій та об’єктів”.

“Тепер жодне дерево у ньому не зможуть зрубати без погодження, а стан утримання пам`ятки повинні будуть перевіряти екологи”, – пояснює О. Степаненко.

Язловецький парк свого остаточного вигляду набув у ХІХ ст., одначе початки його криються у набагато давніших періодах – XV ст., коли власники місцевих земель шляхтичі Язловецькі заклали великі сади. У наші дні громадські активісти намагаються відродити пам`ятку.

“Висаджуємо вже приблизно протягом 10 років магнолії і тюльпанові дерева. Одначе тільки біля 1/10 з усього приживається, бо дуже багато крадуть і виламують, – пояснює О. Степаненко. – Водночас застерігаємо сестер від перетворення парку у сквер із вічнозеленими насадженнями”.

Зберегти автентику історичного парку біля монастиря – важливе завдання, а Язловець з його пам`ятками: руїнами замку, монастирем, храмами, привертатиме усе більше туристів, переконує еколог.

Джерело: risu.uaНазад