Новини

Назад

Освячення пропам’ятної таблиці о. Юзефа Смачняка в Надвірній

: 566 2020-10-26 19:33:12

25 жовтня в храмі Пресвятої Діви Марії в м. Надвірна Івано-Франківської області єпископ-помічник Едуард Кава очолив Святу Месу та освятив пропам’ятну таблицю о. Юзефа Смачняка (25.Х.1895-17.VI 1942), священика Львівської архідієцезії.

Адміністратор парафії о. Матеуш Сьвістак розповів, о. Юзеф Смачняк після закінчення Львівської Духовної Семінарії служив у Янові (нині Івано-Франкове), Цєшанові біля Любачева, Золочеві, а в 1931 р. отримав призначення до Надвірної, де обслуговував також вірних у Молоткові, Пасічній та Рафайлові. Ревний душпастир чимало приклав до розбудови духовного життя в парафії, був учасником антифашистського підпілля, багато допомагав репресованим і родинам депортованих углиб Росії. Схоплений гітлерівцями, загинув мученицькою смертю у в’язниці в Станіславові (нині Івано-Франківськ). Правдоподібно, що його останки спочили у Чорному лісі біля Івано-Франківська.

Архієпископ Мечислав Мокшицький підтримав ініціаторів встановлення меморіальної таблиці - громадське Товариство „Res Carpathica” з Варшави. Фінансову підтримку надали Міністерство культури і національної спадщини РП та згадане Товариство „Res Carpathica”. Проект таблиці з текстами українською і польською мовами виконав Кшиштоф Юркув.

У храмі було розгорнуто виставку, присвячену життю і служінню о. Юзефа Смачняка.

«Це дуже для нас велика і світла постать – сказав перед початком Святої Меси єпископ Едуард Кава. - Може дещо трохи забута, але думаю, що ця сьогоднішня Євхаристія є прекрасною нагодою, щоби подякувати Богові за нього, похилитися над його собою, щоби побачити, скільки добра Бог вчинив через цю особу. Скільки ініціатив душпастирських, молодіжних. Займався шкільництвом, опікувався бідними і хворими. Це для нас прекрасна нагода, щоби брати приклад з нього і таким служити Богові і людям».

У проповіді єпископ Кава розповів про активну діяльність о. Юзефа Смачняка. Зокрема він був організатором в Надвірній Католицької Акції, школи, займався формацією молоді й опікувався старшими людьми.

«Старався охопити душпастирством всі вікові категорії, оскільки кожна людина пізнала справжнє обличчя Бога. Те, що здійснив Бог через нього, може бути тільки тоді, коли людина вірить» - зазначив єпископ Кава і закликав присутніх відкинути все, що сьогодні занечищує серця. «У ці часи, в які ми живемо, нам потрібне тільки одне – міцна віра. Без віри ми не пройдемо цих випробувань. Тому нас сьогодні так потрібні такі духовні авторитети як о. Юзеф Смачняк» - наголосив єпископ Едуард Кава.

Разом із єпископом Кавою співслужили о. Казимир Гавлюк, нотар Курії і о. Матеуш Сьвістак.

Зачитано лист до учасників урочистості, яке надіслало Товариство "Res Carpathica". Отесь Матеуш Сьвістак пояснив, що через карантин в Україні та в Польщі не змогли приїхати гості з-за кордону, за винятком журналіста Польського Радіо з Ополя Яна Понятишина. В Опольському воєводстві нині живе багато родин колишніх надвірнянських парафіян, які після Другої світової війни змушені були переселитись до повоєнної Польщі.

Світлини: Римсько-католицька парафія Успіння ПДМ м. Надвірна та  Лариса Іроденко

Автор : Костянтин Чавага

Назад