Новини

Назад

Оборонний костел Св. Трійці в Сеняві-Соколівці: волонтерська ініціатива

: 4024 2016-06-07 14:22:02

З надією, бо лише вона сьогодні гуртує нас разом як розрахунок ймовірностей того, що ми таки здолаємо оборону байдужості. 18 червня мине рік як Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини у Львівській області при відділі охорони культурної спадщини та культурних цінностей облдержадміністрації прийняла рішення визнати щойно виявленою пам’яткою архітектури місцевого значення комплекс костелу Св. Трійці в с. Соколівка Жидачівського р-ну Львівської обл. Досі експертна комісія Міністерства культури України облікову документацію по соколівському костелу не розглядала.

Зацитуємо з цього приводу кілька рядків із вірша Володимира Сколоздри “Пам’яті костелу Св. Трійці в с. Сеняві-Соколівці”*, що був написаний минулого року:

А чи комп’ютери, фазенди і бабло
Вам замінили і серця, і душі?!
Чому за те, що вас усіх любив
Тепер оцю ганьбу терпіти мушу?!

З вірою долати перешкоди легше. 21 травня у переддень свята Пресвятої Трійці з дозволу Його Високопреосвященства Архієпископа Митрополита Львівського Мечислава Мокшицького вперше після 72-річної перерви всередині оборонного костелу Св. Трійці XVI ст. відбулася спільна молитва. Заупокійне богослужіння відслужив о. Юзеф Куц адміністратор парафії Св. Трійці в смт. Поморяни. Під час проповіді о. Юзеф наголосив: “Ми зібралися для того, щоб пригадати мешканцям Соколівки про їхню місцеву пам’ятку, а особливо, щоб звершити Пресвяту Євхаристію за всіх парафіян соколівського костелу та місцевих жителів, котрі загинули в роки війни. Після подій 1944 р. старші люди, які ще живуть, закликали й продовжують закликати про мир, тому що добре знають, що означає війна. Нашим завданням є жити так, щоб більше такі події не повторювалися, ділитися і робити добрі справи безкорисливо. Для цього храму сьогодні найкращою прославою Єдиного Бога у Трьох Особа є спільна молитва й волонтерська праця”.

Нагадаємо, що 30 травня 2015 р. також у переддень свята Пресвятої Трійці й з дозволу Його Високопреосвященства Архієпископа Митрополита Львівського Мечислава Мокшицького відбулося перше богослужіння з 1944 р., проте на території оборонного костелу, перед центральним входом. Першу спільну молитву очолив о. Іван Заяць адміністратор парафії Всіх Святих у м. Ходорів, якому співслужив о. Юзеф Нуцковський вікарій костелу Свв. Миколая та Анни у м. Бібрка.

Минулого і цього року ми молилися за загиблих у роки війни мешканців колись міста, власності магнатського роду Сенявських, а сьогодні майже безлюдного села Соколівки, бо:

 

 

Їх душі і донині ще кричать

З уламків фресок, з попелу волають,

“Дай спокою! Дай миру! Дай добра!” ─
Вони у Бога для людей благають.
В. Сколоздра*


З любов’ю до нашого минулого, з повагою до наших предків перед богослужінням відбулася Акція з прибирання й впорядкування території оборонного костелу Св. Трійці, організована спільнотою “Я ─ Поморянський замок” (Facebook ─ on.fb.me/1E5nIjh, Вконтакте ─ vk.com/club91168175). Проведення Акції підтримали Департамент архітектури та містобудування Львівської облдержадміністрації та Соколівська сільська рада. Минулого року голова Соколівської сільської ради Софія Ткач заледве змогла згуртувати громаду до прибирання території костелу. Цього року більше як 40 волонтерів зі Львова, Бібрки, Стрия, Тернополя, с. Дунаїв Перемишлянського р-ну та довколишніх сіл наповнили побутовим сміттям 100 шт. пакетів об’ємом 120 л., скосили траву довкола костелу, вирізали самосів, що закривав південно-західну гранчасту вежу й фрагменти західного та східного кам’яно-цегляного муру. Під час Акції відбувся творчий пленер студентів Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша. Студентські роботи восени будуть представлені на виставці, що завершиться благодійним аукціоном з метою порятунку пам’ятки.

Організатори Акції висловлюють щиру подяку о. Юзефу Куцу, о. Мар’яну Куцу адміністратору парафії Свв. Миколая та Анни в м. Бібрка та Софії Ткач голові Соколівської сільської ради за допомогу в організації Акції, Галині Пагутяк письменниці, лауреату Шевченківської премії з літератури за численні публікації, присвячені стану збереження Соколівського костелу й плідну працю, Василю Отковичу директору Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша за допомогу в організації творчого пленеру, Андрію Сняданко за безкоштовне забезпечення перекусом, Олегу Вороновичу “Князю” за забезпечення реманентом й плідну працю, громадським організаціям “Академія Української Молоді”, “Вирій”, “Інститут Суспільних Ініціатив” й усім нашим Волонтерам за плідну працю і небайдужість.
Як бачимо, лише разом, спільними зусиллями, ми здатні змінити реальність!

Анна Коржева, мистецтвознавець, засновниця спільноти “Я ─ Поморянський замок”Назад