Новини

Назад

Колеґіата св. Лаврентія у Жовкві

: 387 2019-06-27 10:41:26

Костел Св. Лаврентія та Станіслава у Жовкві був заснований гетьманом Станіславом Жулкевським. Будівництво почалося приблизно в 1606 р. за планами львівського будівельника Павла, знаного як Щенсліви ("Щасливий"), а після його смерті продовжено італійським митцем Амброзієм Пшихильни.

Костел був в основному завершений близько 1618 року. Великий храм на хрестоподібному плані з куполом у центрі. Фасад увінчаний фігурою Архангела Михаїла, а фриз навколо костелу прикрашений барельєфами кінних лицарів, в кутах розміщені фігури орлів. У 1620 році, разом зі смертю гетьмана Жулкевського та його сина в битві під Цецора вимерла родина Жулкевських - останніх двох її представників поховано в крипті костелу в Жовкві, яка стала відповідно до заповіту гетьмана мавзолеєм і пам`ятником славі польської армії. З часом тіла наступних власників Жовкви - Даниловича та Собєського були поховані в криптах костелу.

З фундації Яна III великий надгробковий пам`ятник батька монарха Якуба та його дядька Станіслава Даниловича були зведені у храмі Жовкви (з 1620 р. колегіата) відомим гданським скульптором Андреасом Шлютером. Доповненням до пантеону слави лицарів були монументальні картини, що зображують найбільші перемоги гетьмана Жулкевського (битва під Клушино в 1610 р., завдяки котрій армія Речі Посполитої увійшла до Москви) та короля Яна III Собєського (перемога над турками під Хотином 1673 р., під Віднем 1683 р. та під Парканами 1683 р.).

У 1946 році храм був закритий радянською владою. У 1989 році, після багаторічних зусиль, костел було повернено місцевій римо-католицькій громаді. З 1990 року в костелі проводилися роботи з реконструкції та консервації, котрі координувались на різних етапах Центром польської культурної спадщини за кордоном асоціації "Wspólnota Polska", Товариством охорони пам`яток та Фондом культурної спадщини, а також фінансувались Міністерством культури та національної спадщини Польщі, Міністерством закордонних справ Республіки Польща та Національним інститутом польської культурної спадщини за кордоном "Полоніка". Міністерство також провело комплексну консервацію двох великомасштабних батальних картин "Битва під Віднем" та "Битва під Парканами" Мартіна Альтомонте, котрі були замовлені королем Яном III Собєським і початково становили частину колекції Жовківської колегіати.

Період будівництва: 1606 - 1618 Засновник: Жулкевський, великий гетьман Королівства Польського

Інформація про об`єкт (підготовка інформації: Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном „Полоніка”)

Джерело: PLUAzdronaНазад