Новини

Назад

IV Дунаївські зустрічі

: 2001 2018-05-15 23:56:56

12 травня в парафії св. Станіслава в Дунаєві Золочівського деканату відбулися IV Дунаївські зустрічі за участю духовенства та інтелектуалістів з України і Польщі. Цього року ця подія збігалась з відпустом. Святу. Месу очолив Єпископ-помічник Львівський Едуард Кава, котрий виголосив проповідь. Разом із священиками Львівської Архідієцезії співслужили греко-католицькі священики з Дунаєва і Чемеринців. Відбулась Євхаристійна процесія довкола храму.

Для цьогорічної Міжнародної наукової конференції вибрано тему: «Естетика Ренесансу: універсалізм та гармонія прекрасного». У вступному слові адміністратор парафії о. Юзеф Куц привітав усіх учасників IV Дунаївських зустрічей та представив достойних гостей. Пригадав також, відроджені з ініціативи місцевої парафії РКЦ Дунаївські зустрічі стали продовженням знаменитих Дунаївських Бесід, які в 1470-1472 роках відбувалися в літній резиденції львівських латинських архієпископів у Дунаєві. Щороку до участі в Дунаївських зустрічах долучаються нові знакові постаті, духовні особи, науковці й діячі культури. Їх виступи складають і видають у щорічних збірникам двома мовами – українською і польською.

Єпископ Едуард Кава після вітального слова виголосив реферат «Людина ̶ міра всіх речей». Проф. Люблінського Університету Марії Кюрі-Склодовської з Польщі Марія Сенковська торкнулася теми: «Між імітацією й інтерпретацією. Сучасна та ренесансна філософія перетворення краси», її колега Анна Беата Бараньска, заступник декана з наукових та мистецьких справ Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні мовила про альтернативне використання техніки золочення на поверхні образу з використанням органічного скла. Письменниця, лауреат Шевченківської премії України Галина Пагутяк зосередила увагу на українському вірші Яна Щасного Гербурта ``Пастуше, пастуше`` в контексті символіки пізнього Ренесансу, а поетеса Лана Перлулайнен, розповіла про творчість Ольбрехта Кармановського (1580 ̶ 1632). Проф. Львівської Національної Академії Мистецтв Юрій Бірюльов і викладач Львівського коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. Івана Труша Анна Коржева пояснили скульптуру ренесансу і маньєризму. Світлана Хавалко з Львівського історичного музею представили копіїї збережених у фондовій збірці портретів Філіппо Буонаккорсі Каллімаха, італійського вченого і гуманіста, котрого в XVст. У Дунаєві прихистив львівський архієпископ Григорій з Сянока. Цікавими були виступи представників Львівської Національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького, Львівської Національної Музичної Академії ім. М. Лисенка.

Консул Польщі у Львові Кшиштоф Яховіч привітав учасників конференції та виголосив реферат «Людвік Ерліх і традиція Речі Посполитої багатьох народів».

До участі в організації й проведенні IV Дунаївськиї зустрічей були запрошені також мсіцеві жителі. Разом із відомим художником з Івано-Франківська Михайлом Дейнегою модератором була вчителька біології Дунаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів Олександра Качмар. Після виступів самодіяльних співаків і музикантів з Дунаєва під склепіння старовинного костелу зазвучала ренесансна європейська музика у виконанні струнного квартету «Фенікс» зі Львова, який багато гастролює по світу.

Було розгорнуто експозицію трьох виставок: митців з Любліна, творів Михайла Дейнеги та львівських студентів, котрі протягом дня мали пленер у Дунаєві.

Спонсорами Дунаївських зустрічей – 2018 були були Польський Сенат і Польський Фонд «Допомога полякам на Сході», Почесний патронат над подією взяли Львівська Національна галерея мистецтв ім. Б. Возницького і Люблінський Університет Марії Кюрі-Склодовської. Отець Юзеф куц окремо склав подяку львівській громадській організації «КонтрФорс», яка активно піклується про збереження спільної культурної спадщини народів.

Світлини: Костянтин Чавага

Автор : Костянтин Чавага

Назад