Новини

Назад

Домініканський інститут релігійних наук св. Томи Аквінського відзначив 25-річчя

: 775 2017-09-06 14:46:23

Подячний гімн «Te Deum» лунав у каплиці Інституту релігійних наук св. Томи Аквінського. Чверть століття тому, 1992 року, брати з Ордену Проповідників заснували в Україні свій богословський навчальний заклад.

Цей виш — єдиний у Києві, де можна вивчати західну теологію. Його випускники отримують диплом, підтверджений Понтифікальним університетом «Angelicum» у Римі. На урочистості завітали гості з України та зарубіжжя, серед них — ректор «Ангелікуму» о. Міхал Палюх ОР, теолог Папського Дому о. Войцех Гертих ОР, ректор Інституту Богословських Наук (м. Городок Хмельницької обл.) о. Віктор Білоус. Святу Месу очолив ординарій Києво-Житомирської дієцезії РКЦ в Україні, єпископ Віталій Кривицький. Роздумуючи над рядками Євангелія (Лк 4, 16-30) про Христа, який читає Писання в Назареті, єпископ підкреслив, що й сьогодні Господь продовжує скеровувати до кожного слово благої звістки. Але варто не лише слухати рядки Євангелія, сприймаючи їх серцем і розумом, а й виконувати — так, щоб вони принесли рясні плоди.

Водночас, вітаючи домініканців, він відзначив: «Навколо вашої харизми, справи, яку ви започаткували в Києві, згуртовується чимало вірних. Тож просімо доброго Бога про Дари Святого Духа для всіх, хто приходить в інститутську каплицю та аудиторії — щоб, навчаючись, зустрічалися з тією Благою Звісткою, яка й через дві тисячі років перемінює життя. Щоб у новому році занять могли по-новому зустрітись не так із книжкою, з трактатом, як із живим Богом». Своєю чергою, ректор Понтифікального університету о. Міхал Палюх ОР відзначив: «Я радий представляти “Аngelicum” саме з нагоди святкування 25‑річчя нашої філії. Домініканський інститут у Києві міститься на кордоні двох християнських світів. Але насправді краще сказати, що йдеться про один християнський світ, який дихає двома легенями. І в цьому велике багатство та сила цього навчального закладу, але також і його покликання. Він має визначне завдання: показувати, яким чином обидва богословські підходи (східний та західний – авт.) мають взаємодоповнювати один одного». Від імені Папського університету св. Томи Аквінського о. Міхал Палюх ОР побажав професорам і студентам з радістю й ревністю виконувати цю місію.

Ректор Понтифікального університету також виголосив інавгураційну лекцію на тему «Схід і Захід у діалозі. Діонісій Ареопагіт і Тома Аквінський про непізнаваність Бога». Говорячи про богослов’я Сходу і Заходу та відповідно покликуючись на думку Діонісія Ареопагіта й Томи Аквінського, професор зауважив, що розрізнення у підходах цих авторів зумовлене відмінностями між середовищами, у яких вони працювали. «Основна потреба Діонісія Ареопагіта — живити релігійний досвід. Натомість Тома Аквінський — член західного ордену. Його проект народився в середньовічному університеті, богословська галузь знань у якому мала бути вписаною в стандарти справжньої науки. Християнський досвід — важливий, але мав бути відображений так, щоб теологія залишалась царицею наук», — уточнив лектор. Він також звернув увагу на відмінності у підході до мови й розуму у цих авторів. Для Діонісія мова — це знаряддя, що служить релігійному досвіду, тоді як у Томи — пошукові істини: її треба використовувати так, щоб охопити усі аспекти. «Чи можна ці два підходи поєднати? Якщо пам’ятати, що їхня ціль одна й та сама — допомогти на нашому шляху до Бога, — то, враховуючи відмінності, можемо здобути взаємодоповнення», — висловив переконання о. Міхал Палюх ОР. «Діонісій, який належить до східної традиції, нагадуватиме західним богословам, що теологія — це інтелектуальний проект, який можна виконувати лише доксологічно: з глибоким величанням, прославленням тієї дійсності, яку вивчаємо. А от Тома, як представник західної традиції, може допомогти тим, хто надихається східним богослов’ям: розум — найважливіший дар, який ми отримали від Творця, тож варто користуватися ним у повноті», — резюмував домініканець. Зі свого боку, директор Інституту релігійних наук о. Войцех Сурувка ОР подякував усім, хто долучається своєю працею до діяльності закладу проповідників в Україні — від його витоків й до нині.

Джерело: CREDOНазад