Новини

Назад

Документальний фільм "Покутська Троя" знімуть про село Святий Юзеф

: 749 2018-08-20 08:50:45

В Івано-Франківській областім почалися зйомки документального фільму «Покутська Троя». Стрічка розповість історію села Святий Юзеф в Хороснянській пущі на Покутті, до заселення якого спричинився св. Юзеф Більчевський, Архієпископ Львівський

Творча група часопису «Kurier Galicyjski» зі Львова розпочала в Івано-Франківській області зйомки документального фільму «Покутська Троя» про історію села Святий Юзеф в Хороснянській пущі на Покутті, до заселення якого спричинився св. Юзеф Більчевський, Архієпископ Львівський.

На зламі ХІХ-ХХ століть туди переселилися малоземельні польські селяни із Західної Галичини, які після вирубки лісу загосподарювали отримані земельні наділи. Займалися землеробством і розвинули там садівництво. Було зведено величний тринавий храм із 50-метровою вежею. У 1927 р. в селі Святий Юзеф розпочали служіння сестри феліціянки. Напередодні Другої світової війни тамтешня парафія зросла до чотирьох тисяч вірних і була найчисельнішою сільською римо-католицькою парафією в Коломийському повіті. Це було вже містечко зі школою, поштою, дитячим садочком, відділенням поліції та іншими структурами.

Жителям Святого Юзефа якось вдалося пережити воєнні лихоліття. Трагічна доля села розпочалася у 1945 р., коли все польське населення села переселили до післявоєнної Польської держави, а на їхнє місце переселили українців з-за Сяну, зокрема лемків і бойків. Хоч костел був зачинений, у 1966 р. за наказом комуністичної влади його підірвали, не зважаючи на протести нових мешканців села. Нині воно обезлюдніло і практично відрізане від світу через бездоріжжя і відсутність зв’язку. Від колишнього Святого Юзефа практично не залишилося сліду. Там доживають віку лише кільканадцять людей. Нерозорані терени заростають лісом. Цвинтар перетворився на непрохідні нетрі, серед яких ще видніються хрести.

Зі споруди храму зосталася одинока стінна брила.

-         Тут варто встановити капличку і поставити таблицю, щоби не пропала пам`ять про село Святий Юзеф і про костел, який колись видно було аж із Коломиї – каже Іван Костишак, котрий самотньо мешкає в хатині неподалік. – Щоправда, нам це фінансово складно здійснити, бо майже всі, хто тут залишився, пенсіонери і хворі. Може би також десь знайшлися волонтери, щоби розчистили цвинтар.

Іван Костишак написав вірш про храм св. Юзефа і роздав усім односельчанам.

Ще одна стежка привела нас до пенсіонера-залізничника Івана Коханця, котрий показав муровану капличку на околиці села, яку з сокирою в руках врятував від знищення його батько Василь. Тепер туди приходять молитися українці також із сусідніх сіл.

Головний редактор «Кур’єра Галіцийського” Мирослав Ровіцький, котрий є ініціатором фільму «Покутська Троя», розповів, що вже впродовж багатьох літ він цікавиться історією села Святий Юзеф. Творча група вже записала інтерв’ю з першими післявоєнними переселенцями.

Автор : Костянтин Чавага

Назад