Новини

Назад

25 річниця дня народження для неба єпископа Яна Ценського

: 1000 2017-12-26 20:25:14

Сьогодні Львівська архідієцезія Римо-Католицької Церкви в 25-ту річницю дня народження для неба єпископа Яна Ценського, вшановує пам`ять священичого та єпископського служіння цього видатного Золочівського душпастиря і таємного єпископа радянських часів.

Завтра, вже традиційно у свято св. Йоана Апостола архієпископ Мечислав Мокшицький очолить Святу Месу в храмі Успіння Пресвятої Діви Марії в Золочеві.

Розпочнеться урочистість від молитви на місцевому цвинтарі при гробі єпископа Яна Ценського. Після Святої Меси відбудеться облаткота зустріч Золочівського Деканату.

Пропонуємо вашій увазі коротку біографію цієї виняткової і заслуженої постаті.

Ян Ценський (пол. Jan Cieński z Cieni i z Okna herbu Pomian) народився у Пеняках, Бродівського району Львівської області — маєтку свого славетного діда Володимира Дідушицького — в сім`ї Марії та відомого галицького польського політика Тадеуша Ценського. У 1925 році, після смерті батька, став останнім дідичем села Вікна на Покутті.

Як і належить сину великого землевласника, закінчив Рільничу академію у Дублянах (Akademia Rolnicza w Dublanach). Маючи намір піти по стопах батька, записався на правничий факультет Університету Яна Казимира, проте у 1933 році вирішив обрати духовну стежку і вступив до львівської духовної семінарії РКЦ.

26 червня 1938 (у віці 33 років) Ян Ценський був висвячений на священника львівським архієпископом-митрополитом Болеславом Твардовським.

Протягом 1938 — 1945 років був вікарієм, а з 26 листопада 1945 і до смерті — адміністратором та душпастирем парафії Успіння Пресвятої Богородиці у Золочеві — однієї з небагатьох діючих у ті часи релігійних спільнот. На його богослужіння ходило також багато українських греко-католиків та православних вірян.

30 червня 1967 року, під час перебування у Ґнєзні (Польща), Ян Ценський таємно був висвячений на єпископа-помічника львівської архідієцезії примасом Польщі кардиналом Стефаном Вишинським у його приватній каплиці. Кардинал Вишинський повідомив про це Святішого Отця Павла VI у листі від 10 жовтня 1968 року, але без вказання прізвища висвяченого єпископа, яке було назване Папі Римському усно о. прелатом Болеславом Філіпяком. Перебуваючи у статусі таємного єпископа, о. Ян Ценський висвятив двох священиків латинського обряду, у тому числі майбутнього єпископа Леона Малого, а також чотирьох греко-католицьких пресвітерів. Майже до самої смерті владика Ян залишався єдиним єпископом латинського обряду в Україні.

Помер 26 грудня 1992 року у Золочеві. 30 грудня похований на цвинтарі в Золочеві, де прослужив майже все своє життя. На відзнаку 10-ї річниці з дня смерті владики в храмі встановлено дзвін «Ян Ценський» із його зображенням.

 Назад