Diocese of Kamenets-Podilskyi

Diocese of Kamenets-Podilskyi (founded in 1375, renovated 16.01.1991).

(2 bishops, 8 deaneries, seminary in Gorodok, 2 region, the area of 47,158 km², 207 parishes)

 

Khmelnytsky region: deaneries Khmelnytsky, Gorodok, Kamenets-Podilskyi, Polonne
Vinnytsia region: deaneries Bar, Murafa, Tomashpil, Vinnitsa

www.camenecensis.org.ua 

 

ORDINARY BISHOP:

Bishop Leon DUBRAVSKYY OFM

Born 01.07.1949 in Dubovytsi (Zhytomyr region), 31.08.1982 entered in the Order of Bernardine in Poland, ordained priest 29.05.1983 in Riga, 1983-1993 pastor in Khmel`nik (Vinnytsia region). 1993-1998 rector of Bernardines Custody of St. Archangel Michael, 07.04.1998 Auxiliary Bishop of Kamenets-Podilskyi , 28.061998 consecrated in Kamenets-Podilskyi by Archbishop Marian Jaworski, 04.05.2002 Ordinary Bishop of Kamyanets-Podilskyi, 03.07.2002 r. ingress to the Cathedral of Kamenets-Podilskyi.

Patron saint - November 10

st. Franciscan, 2, Kamenets-Podilskyi, 32301

tel .: +38 (03849) 09 11 57

e-mail: curiapodole@gmail.com

 

Auxiliary Bishop:

 

Bishop Radoslaw ZMITROWICZ OMI

Born 02.09.1962 Vzheshsch-in Gdansk (Poland). In 1981 he entered to the Congregation of Missionary Oblates of Mary Immaculate, 17.06.1989 ordained a priest, 1997 missionary work in Turkmenistan, in 2000 began pastoral work in Ukraine, 29.11.2012 Auxiliary Bishop of Kamenets-Podilskyi diocese, 09.02.2013 consecrated by Bishop Leon Dubravskyy in Cathedral of Kamenets-Podilskyi.

Patron saint -

st. Franciscan, 2, Kamenets-Podilskyi, 32301

tel .: +380 (3849) 911-57,

e-mail: curiapodole@gmail.com